חינוך גורים

 

בנושאים של בריאות פיזית של הכלבים שלנו, ברור לנו שאנו פונים לוטרינר.

מעבר לכך יש חינוך גורים ואילוך גורים ואף טיפול התנהגותי בכלבים בוגרים יותר.

מה ההבדל ומתי צריך כל אחד מהם? מיד נסביר:

מעבר לבריאות הפיזית, אנו רוצים שהגור שלנו יפתח אופי בטוח ושלוו, כזה שלא ייבהל מכל חתול או כלב ברחוב ובוודאי שלא צפירה או רכב נוסע מחוץ לבית. דברים כאלו יגרמו לנו לאבד את איכות חיינו בתוך הבית ולקושי ממשי.

כמו כן אנו רוצים שהגור יהיה בעל משמעת בסיסית, יהיה מחונך לצרכים במקומות ראויים לכך, יהיה נעים לאנשים לא מוכרים (ברחוב או אורחים המגיעים לבית), לא יטריד אותנו כשאנו אוכלים או יפגע בילדים ושיהיה נוח ללכת איתו ברחוב. (קראו עוד על אילוף גורים)

דרישות מעטות יחסית, לא?

רגע, שלא נשכח שגם חשוב לנו להימנע מבעיות התנהגות כגון חרדת נטישה ועוד.

למעשה מה שפירטנו כאן זה השילוב בין חינוך גורים, אילוף גורים וכלבים וטיפול התנהגותי.

בחינוך אנו נלמד את הכלב התנהגויות רצויות ונימוסים.

באילוף נלמד אותו משמעת ופקודות בסיסיות.

ובטיפול התנהגותי נטפל בבעיות כגון פחדנות, אגרסיביות, חרדות כמו חרדת נטישה שממש מפריעים לתפקוד של הכלב ושלנו ועוד.

אז עכשיו כשברור לנו מה זה כל דבר, נוכל לסווג את הקושי שלנו ולהבין איזה בעל מקצוע אנו צריכים כדי לעזור לגור שלנו ולעצמנו לחיות חיים הרמוניים וטובים יותר יחד.

חינוך גורים יתבצע בשבועות וחודשים ראשונים לחיי הגור. במידה ונשקיע זמן ואנרגיה בכך, נוכל למנוע המון בעיות וקשיים בהמשך. חינוך גורים הוא למעשה פרק ההסתגלות של הגור לחיים במשפחתנו, השלב בו הוא מכיר את בני המשפחה, מכיר את מיקומו בהיררכיה, את הסביבה הראשונית שלו ולאט לאט הרחבת המעגלים והאזורים אליהם הוא נחשף. הוא מבין מה מותר ומה אסור, מי הם הדמויות שהן חלק מחייו ואת התחושות, הריחות והצלילים שיהיו חלק מחייו מעטה. כל זה שייך לשלב חינוך גורים.

לאחר מכן שלב האילוף

בד"כ מאלף כלבים הוא גם מחנך כלבים ומחנך גורים אך לא בהכרח שהוא גם מטפל התנהגותי וזה משהו שעלינו לבחון ולבדוק.

כדי להיות מאלף צריך להשלים קורס איחוף כלבים, כדאי כמובן שזה יהיה בגישה מכבדת ואיכותית, כזו שמכבדת את הכלב ואת צרכיו ומקדמת את טובתו וטובת בני המשפחה. כמובן שנסיון חשוב מאוד ומעיד על היכרות נרחבת עם מקרים רבים, משפחות רבות וסוגים שונים של כלבים. כמו כן יש תחומי אילוף של מאלף כלבים שונים ומגוונים ועלינו לוודא שהמאלף שנבחר מתאים לתחום שחשוב לנו.

קיימת הכשרה למטפלים התנהגותיים שהיא מתאימה למאלפים שרוצים להרחיב את העיסוק והידע שלהם ובוחרים להרחיב את הכשרתם.

כפי שניתן לראות, שילוב נכון של גור בתוך המשפחה יכול למנוע בעיות רבות בעתיד ולכן זהו שלב חשוב שכדאי להשקיע בו זמן ואנרגיה.

אולי יעניין אותך אילוף כלבים בראשון לציון