אימון כלבים

 

חינוך כלבים? מה ההבדל?

אילוף הינה הדרך ללמד כלב להיענות לפקודות ולבצע פעולות שונות.

מטרת האילוף היא ייצרת איכות חיים לכלב ולבני האדם החיים איתו, לפעמים המטרה היא עבודה ולפעמים אפילו בידור/ שעשוע.

עקרונית, ניתן ללמד, כלומר לאלף כלב לעשות כל דבר שנרצה. זה כמובן תלוי ומותאם לכלב עצמו למשל הגזע שלו, הגיל שלו, הגודל הפיזי והאופי שלו.

מאלף כלבים מתיחס בד"כ לסט פקודות בסיסיות שנרצה ללמד את הכלב ואת בעליו כגון "שב", "ארצה", "אליי", "רגלי". זה מאפשר לנו אורח חיים נינוח, כלב ממושמע ורגוע, אפשרות להתנהל איתו בסביבות שונות והביטחון שהוא יגיב בצורה המצופה ממנו ולא יאבד שליטה.

אז מה זה אימון כלבים?

אם באילוף אנו רוצים לבצע ריסון של יצריו של הכלב למשל יצר של תקיפה, של ציד, של רדיפה.

אימון כלבים עוסק בפעולה ההפוכה, אימון לוקח את היצר הקיים בכלב, מגביר אותו, מטפח אותו ומשתמש בו להשגת מטרות. כך למעשה נאמן כלב למטרות הגנה, שמירה, גישוש וכו'.

לדוגמא- בעלי כלבים רבים רוצים לאמן את כלבם לשמור על הבית ועליהם. אבל האמת היא שרוב הכלבים לא ישמרו על בעליהם בעת איום. הם ככל הנראה יברחו. כדי לאמן כלב לשמירה צריך קודם כל להבין האם הטמפרמנט של הכלב מתאים לכך, צריך להתחיל בגיל צעיר ולפעול בצורה עיקבית ומעמיקה דרך הבנת אופיו ויצריו של הכלב.

כל דבר שנרצה באימון כלבים ללמדו לעשות, נצטרך לפעול מתוך הבנת היצרים של הכלב, אלו שהוא נולד איתם בין אם בגזע שלו או בגנטיקה שלו. אם אין לכלב את התכונה המובנית המסוימת הנדרשת למשהו, לא נצליח לאמן אותו לעשות זאת בשום אופן. למשל לברדור, לא ניתן לאמן אותו להיות כלב תקיפה. זה פשוט לא יעבוד ולא משנה כמה נתמיד ונעבוד איתו חזק. זהו כלב שלא יגיב בתקיפה גם אם הוא מאוים ולכן חשוב שנתאים את הציפיות שלנו לסוג הכלב ויכולותיו.

מהם יצרים?

לכל כלב יש מערך של יצרים בסיסיים איתם הוא נולד. לדוגמא- יצר שימור הלהקה (סימון טריטוריה, הגנת הלהקה, משחק והיכולת להיות מונהג), יצר שימור הפרט (רבייה, השתייכות ללהקה ומעמד בהיררכיה), יצרי ציד (מרדף, גישוש, רחרוח, קרב).

קראו עוד על חינוך כלבים

היצרים קיימים באופן אבסולוטי בכל הכלבים והם ניתנים להשפעה ועיצוב באמצעות אימון כלבים היוצר התניה והקניית התנהגויות מתאימות למטרה הרצויה.

את היצרים ניתן לראות כבר בשבועות הראשונים לחייו של הגור ולפי זה להעריך את הפוטנציאל של הגור ולהגדיר את האימון עבורו.

בבואנו לאמן כלב עלינו להבין ראשית מה המטרה שלנו, מה הינו רוצים לחזק ולקדם ולאן הינו רוצים להוביל את התנהגות הכלב. כדאי כמובן שנתחיל מגיל צעיר מאוד ונפעל בהתאם ליצרים של הגור הנובעים מגזעו ואופיו כפי שפרטנו.