אילוף גורים

מה לעשות כדי לגדל כלב בעל אופי נוח

מזל טוב! הבאתם חבר חדש למשפחה. בחרתם בגור צעיר ומתוק וכולם מתרגשים.

לצד ההתרגשות יש חששות מהסתגלות הגור לבית ולמשפחה ויצירת שגרה נעימה שמתאימה לכולם ובפרט לגור. איך עושים את זה ומתי- כל התשובות על אילוף כלבים:

אופיו של הגור מתעצב בשבועות ובחודשים הראשונים לחייו ועל כן החודשים הראשונים הם קריטים. ככל שנתחיל מוקדם יותר בהקניית הרגלים נכונים כך נחסוך מעצמנו ומהגור קשיים בעתיד.

יש שטוענים שלא ניתן לאלף גור כלבים עד גיל 4 חודשים ומדגישים כי בזמן זה יש להקפיד על חינוך הגור, כלומר עיצוב אופיו כך שיגדל להיות כלב מאוזן, בעל מזג נוח ומשמעת יציבה וכך תהיה הרמוניה בחיייו ובחיי משפחתו.

משמעת בסיסית ניתן ללמד כבר בהגיעו של הגור לגיל 21 יום.

ב7-8 שבועות הראשונים לחייו, הגור מסתגל לסביבה המשפחתית. הוא לומד את מקומו בהיררכיה המשפחתית והכלבית למשל בתגובות שהוא מקבל מאמו הכלבה או ממשפחתו האנושית.

החל מגיל 7 שבועות ועד ארבעה חודשים כדאי להשקיע בלימוד כיוון שהלמידה בשלב זה תיטמע בצורה אפקטיבית ביותר ותהפוך להיות חלק מאופיו המתהווה. הגור מתחיל לגבש את האופי שלו.

בשלב זה ניתן וכדאי לעבוד באילוף גורים על נושא הגמילה מצרכים במקומות לא מתאימים (רחבי הבית) ומשמעת בסיסית כמובן. פקודות בסיסיות כגון "בוא" ו"שב" החל מגיל חודשיים ובגיל 4 חודשים להרחיב לשאר הפקודות "ארצה", "להשאר", "לא" ועוד. חלק מאילוף גורים הוא גם חינוך להכרת הסביבה ועיצוב אופי בעל בטחון ושלווה פנימית ועל כן חשוב שנחשוף אותו בשלב זה לכל מיני מקומות, מצבים, מראות ואנשים כדי שלא יגדל להיות כלב חששן שנבהל מכל שינוי או משהו לא מוכר ואנו נאלץ להתמודד עם בעיות התנהגות בבגרותו.

בגיל 8-12 חודשים מגיע הגור לבגרות, יתכן שיופיעו אגרסיות, הרגלים לא טובים ואף פחדים ונביחות.

דבר ראשון כדאי לסרס או לעקר את הכלב כדי להפחית אגרסיות כלפי כלבים אחרים ובני המשפחה. דבר שני נתמיד בהכרת סביבה גדולה יותר ומורכבת יותר כדי שיכיר ויצבור בטחון ויהיה רגוע יותר. אם יש הרגלים לא טובים ננסה לשנות ע"י שיקוף של תגובה לא טובה להתנהגות לא טובה לעומת צ'ופר על התנהגות טובה. אם נתמיד בלמידה, הוא ילמד ויתאים את התנהגותו.

חשוב שנראה לו גבולות ובעיקר את ההיררכיה בבית על מנת שיגדל להיות כלב נוח שנעים לחיות איתו בבית.

אילוף גורים דורש התמדה והשקעה אך זהו שלב חשוב ביותר שאם לא נעשה אותו נשלם על כך מחיר יקר בהמשך- בין אם במטרד וסבל, הרס של הבית והרהיטים, מרכים בכל מקום, תקיפות ואגרסיביות וכמובן שעלויות גבוהות למאלפים שיצטרכו לתקן את ההתנהגות שכבר הוטמעה והושרשה באופיו של הכלב.

כדאי למנוע את כל זה ע"י כל מה שפרטנו בכל שלב.